Miód, cukier i smalec rozpuszczamy w dużym rondlu uważając żeby nie zagotować masy. Odstawiamy do wystudzenia. Gdy masa będzie już letnia stopniowo dodajemy cały czas miksując kolejno jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, przyprawę, sól i na końcu mąkę. Chwilę wyrabiamy do całkowitego połączenia się składników. Wlewamy do szklanego lub ceramicznego naczynia, przykrywamy folią i odstawiamy do lodówki na 3-4 tygodnie. Dojrzałe ciasto pieczemy w temperaturze 180st około 30 minut
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170st. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Jajka ubijamy z cukrem na puch, dodajemy przesianą mąkę, delikatnie mieszamy. Pieczemy około 20 minut do tzw. "suchego patyczka" Kajzerki namaczamy w 2 szklankach mleka, następnie rozgniatamy widelcem na papkę. Pozostałą szklankę mleka zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym, dodajemy papkę z bułek i kokos. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym gazie około 5 minut cały czas mieszając. Odstawiamy do ostygnięcia. W tym czasie kilkakrotnie mieszamy. Masło ucieramy na puch i dodajemy po łyżce wystudzonej masy bułkowej. Biszkopt przekrawamy do połowę. Dolną część smarujemy dżemem porzeczkowym i wykładamy 3/4 masy bułkowej. Przykrywamy drugą połową biszkoptu i smarujemy równo resztą masy. Skałdniki na posypkę smażymy w rondelku, aż do uzyskania złotego koloru. Jeszcze ciepłą wykładamy na wierzch ciasta i delikatnie wklepujemy. Schładzamy w lodówce.
Masło rozpuszczamy w garnuszku, pozostawiamy do wystudzenia. Do dużej miski wsypujemy mąkę, drożdże, sól, wlewamy mleko i wystudzone masło. Wyrabiamy gładkie ciasto. Masę dzielimy na 12 części, formujemy kulki. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy kulki ciasta, delikatnie spłaszczamy, nacinamy na krzyż. Wkładamy na całą noc do lodówki. Rano rozgrzewamy piekarnik do temperatury 200st. Smarujemy bułki odrobiną mleka i pieczemy przez około 15min, aż się zrumienią.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180st. Formę na tartę smarujemy masłem, wykładamy płat ciasta francuskiego. Nakłuwamy ciasto widelcem w kilku miejscach i podpiekamy około 7-10 minut. Wyciągamy. Brokuł dzielimy na różyczki i gotujemy w osolonej wodzie około 3 minut. Filet kroimy w małe paseczki, podsmażamy na złoto na łyżce oleju. Jajka miksujemy, dodajemy śmietanki, doprawiamy. Na końcu wrzucamy do sosu ser, mieszamy. Brokuły i mięso wykładamy na podpieczone ciasto, zalewamy sosem. Pieczemy około 40-45 minut
Mięso płukamy i suszymy papierowym ręcznikiem. Kroimy na cienkie plastry, solimy delikatnie z każdej strony, układamy w żaroodpornym naczyniu i odstawiamy na godzinę do lodówki, żeby przeszło solą. Cebulę drobno siekamy i wraz z majerankiem dodajemy do keczupu, mieszamy. Karkówkę zalewamy przygotowanym sosem. Dusimy w piekarniku pod przykryciem do miękkości około 1,5 godziny w temperaturze 170st.
Kości rosołowe wrzucamy do dużego garnka, dodajemy obraną marchewkę i pietruszkę, kostkę rosołową, ziele angielskie i 2 liście laurowe, zalewamy wodą. Gotujemy na małym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie dorzucamy ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę. Gotujemy 10 minut, dodajemy różyczki kalafiora i zostawiamy na gazie jeszcze przez około 15-20 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie. Śmietankę mieszamy z mąką, w razie potrzeby dodajemy odrobinę mąki. Kości rosołowe, ziele i liści laurowe wyciągamy z wywaru. Zalewamy zupę śmietanką i krótko zagotowujemy . Doprawiamy do smaku vegetą, solą i pieprzem. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki lub koperek.
Jabłka obieramy i ścieramy na tarce z dużymi oczkami. Dodajemy cynamon i przekładamy na patelnię. Jeśli jabłka są mocno kwaśne, możemy je delikatnie dosłodzić. Smażymy jabłka do miękkości.Odstawiamy do wystygnięcia. Do miski wsypujemy mąkę dodajemy masło, jajko i cukier waniliowy. Całość siekamy, potem szybko wyrabiamy ciasto. Wkładamy na 30 minut do lodówki. W międzyczasie smarujemy foremki odrobiną margaryny. Używamy do tego pędzelka, to najwygodniejszy sposób. Wyciągamy z lodówki ciasto i rozwałkowujemy placek na grubość 2mm. Wykrawamy szklanką koła i wykładamy każdą foremkę. Na wierzch wykładamy wystudzoną masę jabłkową. Ja dodałam jeszcze suszoną żurawinę. Mąkę, masło, olej i cukier rozcieramy na grudki i posypujemy babeczki. Pieczemy około 20-30 minut w temperaturze 200st. Z podanych składników wychodzi około 25 babeczek. W wersji na szybko jabłka można zastąpić gotowym musem jabłkowym. Jeśli mają być bardzo słodkie posypujemy dodatkowo cukrem pudrem.
Marchewkę, seler oraz pietruszkę zalewamy dwoma litrami wody. Dodajemy kostkę rosołową oraz ziele angielskie i gotujemy do miękkości warzyw. W osobnym garnku gotujemy suszone grzyby przez co najmniej 1,5godz. Z gotowego już bulionu wyciągamy kulki ziela angielskiego. Warzywa wyciągamy, kroimy na kawałki i wrzucamy z powrotem do bulionu. Dodajemy ugotowane grzyby, całość blendujemy i doprowadzamy do wrzenia. Śmietanę mieszamy z odrobiną wody, mąką pszenną i zaklepujemy zupę. Ponownie doprowadzamy na chwilkę do wrzenia. Doprawiamy do smaku. Makaron gotujemy al dente i podajemy z kremem.
Przygotowanie Jabłka obieramy i kroimy w kostkę (około 1 cm). Białka ubijamy na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy po trochu cukier, dalej ubijamy. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy żółtka, olej i jeszcze chwilę miksujemy. Przesianą mąkę mieszamy z sodą i cynamonem, dodajemy do masy jajecznej i całość mieszamy. Do gotowej masy dodajemy jabłka, rodzynki, migdały, posiekaną gorzką czekolada i starte orzechy. Przekładamy masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 50 minut w temperaturze 170st. Z przepisu wychodzą 2 foremki keksówki 23cm
Mieszamy wszystkie suche składniki w misce. W drugim naczyniu mieszamy mus jabłkowy z aromatem, olejem i jajkiem. Łączymy zawartość obu naczyń i dokładnie mieszamy. Zamiast żurawiny możemy użyć rodzynek, a zamiast kokosu płatków migdałowych, lub siemienia lnianego. Jeśli masa będzie za rzadka dodajemy odrobinę otrębów. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Z masy lepimy kulki. Ja używałam do tego 2 łyżek, którymi robiłam "łezki". Wykładamy na blachę i lekko spłaszczamy. Odstępy mogą być małe, ciastka nie rosną. Pieczemy 25 minut w temperaturze 180st. z termoobiegiem. Z przepisu wychodzi około 20 sztuk ciastek.
Seler kroimy w
plasterki, jajka gotujemy na twardo i kroimy w małą kostkę, kukurydzę odsączamy na sitku. Łączymy wszystko z majonezem, doprawiamy do smaku.
Marchewki obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Margarynę siekamy z mąką przesianą z proszkiem do pieczenia. Dodajemy marchewkę i sól. Dokładnie zagniatamy ciasto, a następnie rozwałkowujemy na 4mm placek. W placku szklanką wykrawamy krążki. W połowie krążków kieliszkiem robimy mniejsze otwory. Pieczemy 15-20 minut w temp. 1700st. Lekko studzimy. Pełne kółka smarujemy dżemem, przykrywamy krążkami z dziurką. Ciasteczka oprószamy cukrem pudrem.
żółtka, 2 sztuki (białka pozostawiamy do smarowania)
cukier, 2 łyzki
cukier puder, do posypania
powidła
Przygotowanie
Do miski wsypujemy mąkę, robimy dołek rozkruszamy drożdże, na to wsypujemy cukier i cukier waniliowy. Zalewamy ciepłym mlekiem i zasypujemy niewielką ilością mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 15-20 minut. Po tym czasie dodajemy rozpuszczoną i wystudzoną margarynę oraz jajka. Wyrabiamy na gładką masę. Wyjmujemy z miski i dzielimy na 6 części. Każdą z części rozwałkowujemy formując koło. Koło dzielimy na 8 trójkątów. Nakładać na każdą część powidła lub inne nadzienie (np Nutella). Zwijamy rogaliki zaczynając od podstawy każdego trójkąta. Smarujemy białkiem. Pieczemy w temp. 170st ok 20 min, do zrumienienia. Wychodzi około 50 rogalików.
Filety z
kurczaka myjemy i kroimy w drobną kostkę. Dorzucamy cebule
pokrojoną w kostkę i rozgnieciony czosnek. Przyprawiamy solą i pieprzem.
Wbijamy jajko i wszystko mieszamy. Wkładamy do lodówki na ok. 2 godziny. Kroimy
ser żółty i paprykę w drobną kostkę. Wyjmujemy mięso z lodówki, dokładamy ser,
paprykę, mąkę i wszystko dokładnie mieszamy, doprawiamy do smaku. Smażymy na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju.