W misce mieszamy widelcem jajka, cukier, mleko, olej, cukier waniliowy oraz drożdże. Odstawiamy na całą noc do lodówki. Rano składniki dokładnie miksujemy, zmniejszamy obroty na minimum, dodajemy mąkę i miksujemy na gładką masę. Ciasto wylewamy do formy wysmarowanej margaryną i obsypanej bułką tartą. Owoce myjemy, przekrawamy na połówki, obtaczamy w bułce tartej i wykładamy na ciasto. Przygotowujemy kruszonkę. Masło rozpuszczamy i dodajemy do pozostałych składników, rozcieramy palcami, wykładamy na owoce. Pieczemy w temperaturze 180st przez około 60 minut. Przez ostatnie 10 minut podpiekamy spód ciasta. Wystudzone można obsypać cukrem pudrem.
Proszek budyniowy rozrabiamy w szklance soku. Resztę soku zagotowujemy i wlewamy rozrobiony proszek budyniowy. Doprowadzamy do wrzenia cały czas mieszając. Jeszcze gorącą masę przekładamy na biszkopt, wyrównujemy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Układamy delicje. 2 galaretki rozpuszczamy w 250ml gorącej wody i odstawiamy do wystudzenia. Ubijamy śmietankę na sztywno, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i wystudzoną, ale nie stężałą, galaretkę. Dokładnie miksujemy. Wykładamy masę na delicje. Trzeba to zrobić bardzo szybko, ponieważ masa szybko tężeje. Wyrównujemy. Na wierzch wylewamy wystudzoną galaretkę malinową, przygotowaną według przepisu na opakowaniu. Odstawiamy ciasto w chłodne miejsce na kilka godzin, najlepiej na całą noc, aby delicje troszkę odmiękły.
Cieciorkę odsączyć dokładnie na sitku, przesypać do miseczki. Dodać paprykę i sól, wymieszać. Wysypać cieciorkę na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w piekarniku 25 minut w temperaturze 180st.
Drożdże rozcieramy z cukrem, dodajemy jedną łyżkę mąki i kilka łyżek ciepłego mleka. Odstawiamy rozczyn na 15 minut do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól, jajko, płatki, otręby, wyrośnięty rozczyn drożdżowy i na końcu ciepłe mleko. Zagniatamy ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto dzielimy na 8 części i formujemy małe bułeczki, układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Odstawiamy ponownie do wyrośnięcia na 30 minut. Pieczemy 40-45 minut w temperaturze 180st.
700g mąki przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól. Jajka roztrzepujemy, dodajemy olej i wodę, wlewamy do miski. Wyrabiamy ciasto, w razie potrzeby dodajemy jeszcze mąki. Powinno być elastyczne i miękkie. Odkładamy na 15 minut. W tym czasie, na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy, wrzucamy obrane i pokrojone w drobniutką kostkę jabłko, oraz obraną i pokrojoną w plastry kaszankę. Smażymy kilka minut, aż kaszanka całkowicie się rozpadnie. Na osobnej patelni zrumieniamy pokrojoną w średnią kostkę cebulkę, przekładamy do kaszanki. Dokładnie mieszamy. Ciasto cieniutko rozwałkowujemy, podsypując delikatnie mąką. Wykrawamy kółka (około 8cm), wykładamy po łyżeczce farszu i zlepiamy pierogi. Partiami wrzucamy na osolony wrzątek, gotujemy 7-8 minut. Podajemy z roztopionym smalczykiem. Z przepisu wychodzi około 60-70 pierogów.
suszone owoce (rodzynki, goi, banany lub inne), 2-3 łyżki
dżem wiśniowy, 1/2 słoiczka
Przygotowanie Wszystkie składniki ciasta muszą być w temperaturze pokojowej. Do miski przesiewamy mąkę wraz z kakao, dodajemy sodę, cukier i sól. Dolewamy olej, ocet, mleko i odrobinę aromatu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy na jednolitą masę. Przelewamy do formy 18 cm. Wyrównujemy i obsypujemy suszonymi owocami. Pieczemy 45 minut (do suchego patyczka) w temperaturze 160st. Po upieczeniu wyciągamy z formy, studzimy na kratce. Przecinamy wystudzone ciasto na połowę, smarujemy dżemem i wstawiamy na 2 godziny do lodówki.
Oddzielamy żółtka od białek. W misce ubijamy żółtka ze słodzikiem (ilość wg uznania) na puch. Cały czas miksując dodajemy po łyżce twarogu. Do ubitej masy serowej dodajemy skrobię wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz aromat. Osobno ubijamy białka z odrobiną słodzika, delikatnie mieszamy z masą serową. Pieczemy w temperaturze 180st przez około 60-70 minut. Przepis na formę o średnicy 26cm.
Ziemniaki gotujemy w mundurkach do miękkości, obieramy, studzimy i kroimy w kostkę. Koperek drobno siekamy. Dodajemy do ziemniaków wraz z pokrojoną w niewielką kosteczkę cebulą. Dodajemy majonez i jogurt, doprawiamy solą i pieprzem. Wierzch sałatki obsypujemy kaparami.
Wodę zagotowujemy w rondlu, wsypujemy kaszę, gotujemy około 15 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Odstawiamy do wystudzenia. Kaszę można ugotować dzień wcześniej. Do miski przekładamy wystudzoną, rozdrobnioną kaszę, jajka, mleko, cukier, cukier waniliowy, olej i sodę. Całość miksujemy blenderem na gładką masę. Dodajemy kakao i bakalie, mieszamy i przelewamy do formy (około 28x22cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180st przez około 70-75 minut do "suchego patyczka". Studzimy. Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem w wysokim naczyniu, pod koniec ubijania dodajemy śmietan-fixy. Dekorujemy śmietanką czekoladowe ciasto.
Wszystkie składniki mieszamy w dużej misce, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin do wyrośnięcia. Po tym czasie przygotowujemy dwie keksówki (około 23x10cm), smarujemy masłem. Zwilżonymi dłońmi przekładamy ciasto, wyrównujemy. Posypujemy wierzch płatkami. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy ponownie na 12 godzin do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 220st. Zaparowujemy piekarnik (spryskujemy kilkakrotnie woda ze spryskiwacza). Wkładamy chleb i pieczemy około 50 minut. Po upieczeniu, wyciągamy chleb z foremki i odstawiamy na kratkę do wystudzenia.
Przepis na zakwas 1 dzień. W dużym słoiku (co najmniej 1 litr) mieszamy 100g mąki żytniej razowej typ2000 i 100ml ciepłej przegotowanej wody. Przykrywamy folią spożywczą, robimy w niej kilka małych otworków i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny. 2 dzień Po 24 godzinach dodajemy ponownie 100g mąki żytniej razowej i 100ml cieplej wody. Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24h 3 dzień Zakwas powinien mieć już strukturę z widocznymi bąbelkami i mieć lekko kwaśny zapach. Dodajemy 100g maki razowej żytniej i 60ml przegotowanej ciepłej wody. Mieszamy i odstawiamy w chłodniejsze miejsce, np. do szafki kuchennej (cały czas przykrywając tą samą podziurkowaną folią) 4 dzień Po 24 godzinach ponownie dokarmiamy zakwas. Dodajemy 100g mąki żytniej razowej i 60ml cieplej przegotowanej wody. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy do szafki na 12godzin 5 dzień Zakwas powinien być gotowy. 350g wykorzystujemy do wypieku chleba. resztę dzielimy na dwie części i przekładamy do małych słoiczków. Jedną porcję wkładamy do lodówki i wykorzystujemy do pieczenia następnego chleba. Z drugą porcję można się z kimś podzielić.
Do dużej miski wsypujemy mąkę, robimy dołek i dodajemy pozostałe składniki. Woda musi być lekko ciepła. Dokładnie wszystko mieszamy. Masa jest bardzo klejąca, więc doskonały do tego będzie mikser z końcówkami do mieszania ciasta. Przekładamy masę do formy keksowej(około 24x10cm), przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 180st. Roztrzepanym jajkiem smarujemy wierzch chlebka i posypujemy słonecznikiem. Pieczemy około 1 godziny. Po 45 minutach pieczenia możemy chlebek wyciągnąć z foremki i podpiec obracając do góry spodem. Chlebek zyska bardzo chrupiącą skórkę.
Soczewicę zalewamy wodą na pół godziny przed przygotowywaniem dania. Odlewamy wodę i zalewamy soczewicę bulionem, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę marchewkę i pietruszkę, gotujemy około 20 minut do miękkości warzyw. W sporym rondlu rozgrzewamy olej, dodajemy posiekaną cebulę i czosnek, chwilę smażymy. Dodajemy mięso mielone, smażymy około 10-15 minut. Makaron gotujemy w osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu. do mięsa przekładamy ugotowany makaron i soczewicę wraz z bulionem. Całość gotujemy jeszcze 5 minut, żeby smaki przeszły. Doprawiamy solą i pieprzem.
Otręby mielimy w malakserze tak długo aż powstanie z nich mąka. Przygotowujemy plastikowy pojemniczek okrągły lub prostokątny, o pojemności około 300g. Do pojemniczka wbijamy jajko, dodajemy proszek do pieczenia i sól, rozbijamy porządnie widelcem lub mątewką. Dodajemy mąkę z otrębów i tyle mleka, aby konsystencją masa przypominała niezbyt gęsta śmietanę. Pojemniczek z masą wkładamy do kuchenki mikrofalowej na 3,5 minuty. Gorącą bułeczkę studzimy na kratce.
Masło roztapiamy w rondelku, przelewamy do miski, w której będziemy wyrabiać ciasto. Do ciepłego jeszcze masła dodajemy cukier i cukier waniliowy, miksujemy przez 3-4 minuty, aż masa stanie się biała i błyszcząca. Nie przerywając miksowania dodajemy po jednym jajku. Kolejne jajko dodajemy gdy poprzednie dobrze połączy się z masłem. Zmniejszamy obroty miksera, dodajemy mąkę i wyrabiamy, aż wszystko się połączy. Po tym czasie dodajemy wiórki kokosowe, sok z cytryny i startą skórkę. Jeszcze chwilę miksujemy. Przelewamy masę do formy 20x30cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy "do suchego patyczka" około 35-45 minut w temperaturze 180st.