Mąkę przesiewamy wraz z proszkiem do pieczenia przez sitko. Jajka roztrzepujemy, mieszamy z serkiem. Na końcu dodajemy mąkę, delikatnie mieszamy do połączenia składników. Smażymy na odrobinie oleju na złoty kolor. Odsączamy na papierowym ręczniku.
Z drożdży, cukru zwykłego, łyżki maki i odrobiny letniego mleka przygotowujemy zaczyn drożdżowy. Przykrywamy i odstawiamy na 10 minut, aby drożdże ruszyły. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajka, resztę mleka, sól, cukier puder i zaczyn. Delikatnie wyrabiamy ciasto. Dopiero gdy wszystkie składniki będą połączone dodajemy roztopione masło, dalej wyrabiamy, aż ciasto wchłonie całe masło. Nie dodajemy w tym czasie mąki. Po kilku minutach ciasto będzie gładkie i elastyczne. Odstawiamy na 1 godzinę do podwojenia objętości. W tym czasie przygotowujemy "foremki" do pieczenia. Rolki po papierze owijamy folią aluminiową, brzegi zawijamy do środka. W miseczce mieszamy cukier z cynamonem w proporcjach wedle uznania. Po godzinie jak ciasto podwoi objętość, wyciągamy je na blat i odgazowujemy, kilkakrotnie uderzając pięścią. Krótko ugniatamy i dzielimy na około 15 porcji. Każdy kawałek wałkujemy w cienki rulonik i nawijamy na przygotowane rolki. Delikatnie przewałkowujemy, aby wyrównać grubość ciasta. Każdą rolkę ciasta smarujemy masłem i obsypujemy cukrem z cynamonem. Ustawiamy rolki na stojąco na blaszce i pieczemy około 15-25 minut w temperaturze 180st. Czas pieczenia zależy od grubości ciasta.
W dużej misce ucieramy margarynę z cukrem pudrem na puch. Żółtka oddzielamy od białek i dodajemy po jednym do margaryny. Jak masa będzie jednolita, zmniejszamy obroty miksera i dodajemy przesianą mąkę, wymieszaną z proszkiem do pieczenia. W drugiej misce ubijamy białka na puch, dodajemy do masy, delikatnie mieszamy do połączenia składników. Dzielimy masę na 3 części. Do jednej dodajemy mak, do drugiej kakao i mieszamy. Trzecią część pozostawiamy bez dodatków. Dno formy smarujemy margaryną i wysypujemy bułką tartą. Wykładamy kolejno warstwy. Ciasto białe bez dodatków, biszkopty, dżem, masa makowa, biszkopty, dżem i masa kakaowa. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180st i pieczemy 1 godzinę. Na 10-15 minut przed końcem dopiekamy spód ciasta. Studzimy i obsypujemy cukrem pudrem.
Z podanych składników zagniatamy ciasto. Można to zrobić ręcznie, ale polecam mikser z hakami, do momentu połączenia składników, potem ręczne zagniatanie, aż ciasto będzie elastyczne, gładkie i nie będzie się kleiło do rąk. Pozostawiamy w misce do wyrośnięcia na 4 godziny. Po tym czasie odgazowujemy i formujemy bochenek. Przydatny w tym momencie jest koszyczek do wyrastania chleba. Obsypujemy go solidnie mąką i wkładamy do niego ciasto chlebowe łączeniem do góry. Odstawiamy na kolejne 4 godziny. Jak chlebek urośnie, przekładamy go na łopatę, nacinamy i wykładamy na blachę lub kamień do pieczenia chleba. Piekarnik powinien być naparowany i nagrzany do temperatury 250st. Po kilku minutach temperaturę zmniejszamy do 200st i pieczemy około 45-50 minut.
Ciasto francuskie rozwijamy, kroimy w równe kwadraty. Mnie wyszło dokładnie 8 sztuk, można zrobić mniejsze ciasteczka, wtedy wyjdzie około 15 sztuk. Nacinamy ciasto tak jak na zdjęciu poniżej i zawijamy rogi do środka. Nakładamy po łyżeczce marmolady na środek każdego ciastka. Smarujemy delikatnie białkiem jajka. Pieczemy w temperaturze 190st przez około 15-25 minut, aż się zrumieni. Studzimy na kratce.
W dużym naczyniu ubijamy białka jajek na sztywno. Pod koniec stopniowo dodajemy cukier, miksujemy, aż cukier się rozpuści. Następnie dodajemy ocet i dokładnie miksujemy. Na koniec dodajemy płatki kukurydziane i delikatnie mieszamy (ręcznie). Wykładamy masę białkową na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170st około 45 minut (pod koniec pieczenia dopiekamy sam spód). Wyjmujemy z pieca jak będą zrumienione i chrupiące. Studzimy W garnku zagotowujemy 1 i 1/2 szklanki mleka. Pozostałe mleko miksujemy z żółtkami, cukrem waniliowym i mąką. Na gotujące się mleko wlewamy masę żółtkową. Gotujemy, aż zgęstnieje, zdejmujemy z ognia, szczelnie przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Masło lub margarynę ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę. Nadal miksując dodajemy stopniowo po łyżce masy żółtkowej. Dokładnie ucieramy do połączenia składników. Wykładamy na wystudzony placek białkowy, przykrywamy drugim plackiem. Masę krówkową rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej, dolewamy mleko, mieszamy do połączenia. Dekorujemy wierzch ciasta. Kajmak można zastąpić rozpuszczoną czekoladą. Wstawiamy ciasto do lodówki na 3-4 godziny. Ja wstawiłam na godzinę do zamrażalnika.
W rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju, wrzucamy drobno pokrojony czosnek, chwilę smażymy. Dodajemy szpinak i smażymy tak długo, aż odparuje cała woda. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Sznycle cieniutko rozbijamy, solimy i pieprzymy. Nakładamy warstwę szpinaku, na wierzch układamy paseczki fety. Zwijamy mięso na połowę i panierujemy w rozkłóconym jajku i bułce tartej. Smażymy na odrobinie oleju po 5 minut z każdej strony na złoty kolor.
W kubku roztrzepujemy jajko. Masło roztapiamy. Mleko wlewamy do garnuszka, podgrzewamy. Ma być lekko ciepłe. Dodajemy roztopione masło, cukier i roztrzepane jajko, mieszamy. Do miski wsypujemy mąkę, sól i suche drożdże, dolewamy resztę składników. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż będzie elastyczne. W razie potrzeby dosypujemy mąki (nie więcej niż 3 łyżki). Formujemy z ciasta kulę, obsypujemy mąką, wkładamy do miski, przykrywamy i odstawiamy na 1,5 godziny do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 16 części, formujemy kulki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w dużych odległościach od siebie (na dużej blasze z pieca powinno być tylko 9 sztuk). Pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. W międzyczasie przygotowujemy masę serową. Miksujemy wszystkie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji. Po tym czasie w każdej bułce robimy wgłębienie dnem szklanki, naciskając aż do samego spodu. Następnie wypełniamy masą serową. Masę serową możemy zastąpić budyniem, masą makową lub marmoladą. Pieczemy około 15 mniut w temperaturze 180st. Studzimy na kratce. Mieszamy cukier puder z gorącą wodą. Smarujemy wystudzone drożdżówki i od razu obsypujemy kokosem.
Mleko podgrzewamy, powinno być lekko ciepłe. Przygotowujemy rozczyn. W połowie szklanki mleka rozrabiamy drożdże dodajemy łyżkę mąki i cukier. Odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce aby ruszyły. W reszcie ciepłego mleka rozpuszczamy masło. Do dużej miski wsypujemy mąkę i sól, dodajemy rozczyn drożdżowy i mleko z masłem. Wszystko dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 2 godziny w ciepłe miejsce. Gdy ciasto podwoi objętość, wyciągamy je na blat obsypany mąką i dzielimy na 9 części. Formujemy okrągłe bułeczki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie przykrywamy i odstawiamy na 45 minut do wyrośnięcia. W międzyczasie przygotowujemy rozczyn na skórkę. W ciepłej wodzie rozpuszczamy drożdże i dodajemy resztę składników. Odstawiamy na 10 minut. Gdy bułeczki będą już wyrośnięte smarujemy je dokładnie masą z mąki ryżowej. Pieczemy około 25-35 minut w temperaturze 180st, aż będą rumiane i popękane. Studzimy na kratce.
Filet myjemy, osuszamy i kroimy tak aby powstały 4 plastry. Rozbijamy mięso na kotlety, solimy i pieprzymy. Marchewkę, pietruszkę, seler i cukinię obieramy i ścieramy na tarce na dużych oczkach. Cebulkę obieramy i kroimy w drobną kosteczkę. Z papryki wybieramy nasiona i kroimy w małe paseczki. Na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju, wrzucamy wszystkie przygotowane warzywa. Smażymy około 10 minut, aż cały płyn odparuje. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku, studzimy. Na rozbite kotlety wykładamy warstwę warzyw, zwijamy w rolady. Każdą roladę zawijamy szczelnie w folię spożywczą, końce folii zawiązujemy w supełki. W garnku zagotowujemy wodę, wrzucamy zawinięte w folię rolady i gotujemy na małym ogniu 30 minut. Wyciągamy z wody, studzimy. Panierujemy w jajku i bułce tartej, smażymy na złoty kolor.
Na dnie formy układamy biszkopty. Przygotowujemy obie galaretki. Jedną według przepisu na opakowaniu, drugą rozpuszczamy w 250 ml gorącej wody i dodajemy do niej żelatynę. Odstawiamy do wystudzenia. Śmietankę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder. Osobno miksujemy twaróg, dodajemy wystudzoną galaretkę (tą z mniejszą ilością wody i żelatyną), szybko miksujemy do połączenia się składników. Na końcu dodajemy ubitą śmietankę i delikatnie, ale szybko mieszamy. Wylewamy masę serową na biszkopty, odstawiamy do stężenia. Jak druga galaretka zacznie tężeć wylewamy na masę serową. Przed wylaniem galaretki możemy ciasto dowolnie udekorować. Odstawiamy na noc.
Fasolkę odsączamy na sitku. Pieczarki odsączamy i kroimy w plasterki. Cebulę siekamy w drobną kostkę. Mieszamy wszystko razem. Do wody dodajemy olej i sos sałatkowy, zalewamy fasolkę i dokładnie wszystko mieszamy. Odstawiamy na godzinę w chłodne miejsce.
Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. W misce ubijamy jajka z cukrem i cukrem waniliowym na puch. Zmniejszamy obroty miksera, dodajemy kolejno mąkę z proszkiem, olej i wodę. Chwilę miksujemy, aż składniki się połączą. Dodajemy owoce kandyzowane. Przelewamy do dużej formy babkowej. Pieczemy w temperaturze 200st przez około 50 minut, do "suchego patyczka". Studzimy i dekorujemy polewą czekoladową.