Marcepan mrozimy na godzinę przed zrobieniem muffinek, po tym czasie ścieramy na tarce o dużych oczkach. Mąkę mieszamy z marcepanem, proszkiem do pieczenia, solą i cukrem. W osobnym naczyniu dokładnie mieszamy mleko, jajka, olej i aromat. Łączymy suche i mokre składniki, dokładnie mieszamy. Wypełniamy papilotki do 3/4 wysokości. Pieczemy w temperaturze 200st przez około 20-25 minut. Dekorujemy rozpuszczoną czekoladą.
Ser mielimy, albo używamy mielonego sernikowego. Dodajemy jajko i mąkę. Zagniatamy ciasto, formujemy wałeczki i kroimy pod skosem na małe kawałeczki. Wrzucamy do osolonego wrzątku. Gotujemy 10 minut od czasu wypłynięcia pierożków na powierzchnię. Podajemy z bułką tartą usmażoną na maśle z dodatkiem cukru i cynamonu, lub ze śmietanką i miodem.
Faza I (u mnie 20 wieczorem) W misce mieszamy cały zakwas, 25g mąki, 35g wody, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godz. Faza II (u mnie 8 rano) Dodajemy 50g mąki i 70g wody, mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 12 godzin Faza III (ponownie 20 wieczorem) Ponownie dodajemy 50g mąki i 70g wody, mieszamy i odstawiamy na 12 godzin Faza IV (godz. 8 rano) Dodajemy 500g mąki, 100g wody, 100g mleka oraz sól. Mieszamy całość około3-4 minut mikserem z hakami do ciasta. Odstawiamy na 2,5 godziny do wyrośnięcia. W między czasie dwa razy wyciągamy ciasto na blat oprószony delikatnie mąką i składamy ciasto w kopertę, co spowoduje, że chleb podczas pieczenia będzie wyrastał w górę, a nie rozleje się na boki. Po tym czasie na blacie obsypanym mąką, trzeci raz składamy ciasto w kopertę. Formujemy bochenek i przekładamy (łączeniem do góry) do koszyczka wyłożonego ściereczką i obficie obsypaną mąką. Przykrywamy i odstawiamy na 4 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piekarnik razem z blachą lub kamieniem nagrzewamy do temperatury 250st. Wykładamy bochenek, pieczemy 20 minut, zmniejszamy temperaturę do 220st i pieczemy jeszcze przez 10 minut. Studzimy na kratce.
Mąkę przesiewamy przez sito wraz z proszkiem do pieczenia i sodą, mieszamy z kaszką i solą. Jajka ubijamy z cukrem na puch, dolewamy olej i śmietanę, miksujemy, aż do połączenia składników. Dodajemy suche składniki, delikatnie mieszamy szpatułką. Na końcu dodajemy sok i startą skórkę z cytryny. Pieczemy około 35 minut w temperaturze 170st. Studzimy, przecinamy wzdłuż na dwa blaty. Serek mascarpone miksujemy z dżemem, smarujemy blat ciasta oraz wierzch i boki. Chłodzimy w lodówce przez godzinę. Przepis jest na małą formę 18cm.
Cebulę siekamy w drobną kostkę, podsmażamy na odrobinie oleju na złoty kolor. Studzimy. Z drożdży, cukru, jednej łyżki mąki oraz połowy wody robimy zaczyn. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut do wyrośnięcia. Mąkę podgrzewamy, ma być ciepła, nie gorąca. Dodajemy sól, resztę letniej wody, zrumienioną cebulkę razem z tłuszczem, na której się smażyła oraz zaczyn drożdżowy. Wyrabiamy ciasto ręcznie, przez około 10 minut, aż będzie lśniące i elastyczne. Krótsze wyrabianie spowoduje, że bułki będą po upieczeniu gliniaste. Ciasto przykrywamy i odstawiamy na godzinę, aż podwoi objętość. Gdy urośnie dzielimy ciasto na 8 części, z każdej formujemy kulkę, układamy na blaszce wyłożonej papierem i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie nacinamy delikatnie bułeczki ostrym nożem, smarujemy wodą i pieczemy w temperaturze 200st przez około 20-30 minut, aż się zrumienią.
Wszystkie składniki na naleśniki dokładnie miksujemy ze sobą. Smażymy naleśniki na dużej patelni, studzimy. Marchewkę, pietruszkę i seler obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę siekamy w niewielką kostkę. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju wrzucamy wszystkie warzywa. Smażymy około 5-7 minut. Osobno podsmażamy mielone mięso. Warzywa mieszamy razem z mięsem, doprawiamy i studzimy. Jak masa będzie chłodna dodajemy roztrzepane jajko, mieszamy. Na naleśniki nakładamy po 2-3 łyżki farszu, zwijamy w ruloniki. Układamy w naczyniu żaroodpornym. Mleko miksujemy z jajkami, doprawiamy do smaku, zalewamy naleśniki. Posypujemy wierzch startym żółtym serem. Zapiekamy w temperaturze 180st przez około 30 minut.
Białka do makaroników nie mogą być świeże. Powinny stać w pojemniku bez przykrycia co najmniej 36 godzin w temperaturze pokojowej. Cukier puder przesiewamy przez gęste sitko wraz z mielonymi migdałami. W średniej misce ubijamy na sztywno białka jajek. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo drobny cukier i barwnik. Chwilę miksujemy. Do białek dodajemy migdały z cukrem pudrem i delikatnie mieszamy szpatułką, nie za długo gdyż masa traci szybko gęstość. Przekładamy masę do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką i wyciskamy na specjalną matę silikonową do makaroników lub na papier do pieczenia. Makaroniki wyciskamy prostopadle do blachy nie większe niż 2-3cm z odstępami pomiędzy około 1cm. Odstawiamy na bok i załączamy piekarnik na 90st. Wkładamy makaroniki do rozgrzanego piekarnika i suszymy przez 6-7 minut. Wyciągamy blachę i zwiększamy temperaturę do 170st. Po rozgrzaniu ponownie wkładamy blachę i pieczemy 7 minut. Wyciągamy , studzimy i delikatnie odrywamy od papieru. Serek mascarpone mieszamy dokładnie z nutellą na jednolitą masę. Szprycą nakładamy na makaronik, przykrywamy drugim, delikatnie dociskamy.
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy i studzimy. Jajka gotujemy na twardo, siekamy w kosteczkę. Salami kroimy w cienkie paseczki, wrzucamy na suchą, rozgrzaną patelnię i wytapiamy przez kilka minut, aż zrobi się chrupiące. Ogórek konserwowy kroimy w drobną kostkę. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy odrobinę pieprzu. Dzięki słonemu salami nie ma potrzeby doprawiania sałatki solą.
Mąkę mieszamy z cukrem pudrem, dodajemy sól, posiekane schłodzone masło oraz żółtka. Szybko zagniatamy kruche ciasto, formujemy kulę i wkładamy do lodówki na 2 godziny. Po tym czasie ciasto cienko wałkujemy na wysypanym mąką blacie, przekładamy do formy na tartę, delikatnie dociskamy. Ponownie schładzamy przez około 15 minut, po tym czasie pieczemy 15-20 minut w temperaturze 180st, aż delikatnie się zrumieni. W tym czasie obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w bardzo cieniutkie plasterki. Dodajemy sok z cytryny i delikatnie mieszamy. Śmietankę mieszamy z cukrem i gałką muszkatołową, wylewamy równomiernie na ciasto. Na wierzch wykładamy plasterki jabłek. Pieczemy około 30-40 minut. Dżem rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej i płynnym grubo smarujemy wierzch ciasta.
W misce mieszamy wszystkie składniki marynaty. Mięso myjemy, osuszamy i kroimy na mniejsze kawałki, całość mieszamy z zalewą i odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Smażymy bez tłuszczu na teflonowej lub grillowej patelni po 5 minut z każdej strony.
Rabarbar obieramy, kroimy na centymetrowe kawałki, zasypujemy cukrem i cynamonem, odstawiamy. Do dużej miski przesiewamy mąkę, mieszamy z proszkiem do pieczenia. W drugiej misce mieszamy jogurt, olej, jajka, cukier i aromat, przelewamy do mąki. Wszystko dokładnie mieszamy drewnianą łyżką, aż masa będzie gładka. Przelewamy ciasto do formy natłuszczonej i wysypanej grysikiem. Rabarbar odsączamy z wody i wykładamy równomiernie na ciasto. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180st przez około 1 godz. Studzimy i obsypujemy cukrem pudrem.
Marchewkę obieramy, przekładamy do dużego rondla, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Odcedzamy wodę i odstawiamy do wystudzenia. Miksujemy marchewkę na mus, dodajemy cukier i smażymy masę przez około 30-40 minut. Gdy nadmiar wody odparuje, dodajemy sok z cytryn i startą skórkę. Smażymy jeszcze przez 5 minut. Przekładamy do słoiczków, zakręcamy i odstawiamy go góry dnem, aż ostygną, najlepiej na całą noc. Z przepisu wychodzi około 4 średniej wielkości słoiczków.
Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i drobno kroimy w kostkę. Do dużego garnka wlewamy wodę i dodajemy pokrojone jabłka. Dusimy pod przykryciem 30 minut, aż zmiękną. Zdejmujemy z ognia, dosypujemy galaretki, mieszamy, aż całkowicie się rozpuszczą. Odstawiamy do wystudzenia. W między czasie na blachę wykładamy biszkopty. Do wysokiego naczynia wlewamy śmietankę, ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dosypujemy cukier waniliowy. Na biszkopty wykładamy wystudzoną masę jabłkową, następnie ubitą śmietanę. Wierzch dekorujemy startą czekoladą.
Cukinię obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cukinia musi być młoda, z niewykształconymi jeszcze ziarenkami. Przekładamy startą cukinię do dużego rondla, dolewamy wodę i gotujemy około 30 minut. Po tym czasie miksujemy całość blenderem, dosypujemy cukier i gotujemy kolejne 20 minut. Zdejmujemy z ognia, dodajemy galaretki i sok z cytryny do smaku. Gorącą masę przekładamy do słoiczków (8 sztuk), szybko zamykamy i odwracamy do góry dnem, aż ostygną (najlepiej na całą noc).
Przygotowanie Masło wyciągamy na co najmniej 2 godziny wcześniej. Miekkie ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puch. Dodajemy mleko i sól, nadal miksując. Na końcu dodajemy mąkę, krótko miksujemy, resztę wyrabiamy ręcznie. Do dobrze wyrobionego ciasta dodajemy ziarna (u mnie dodatkowo owoce goji oraz suszona żurawina), dokładnie mieszamy. Z ciasta tworzymy 3-4 wałki i obtaczamy w wiórkach kokosowych. Każdy wałek zawijamy osobno w folię i chłodzimy co najmniej 1-2 godziny w zamrażalniku. Po tym czasie kroimy wałek na plastry około 5mm i układamy na blaszce wyłożonej papierem. Pieczemy w temperaturze 190st przez około 15-20minut.